Minden ami tengerimalac
Minden ami tengerimalac
Men
 
Ne lopj
 
Mindent a tengerimalacrl1
 
Szrakozs
 
Hrlevl
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
Lapozsi efekt
 
Csuszi sznest
 
Boldog nvnapot!

 
Ennyien vagytok!
ltotag olvassa a lapot.
 
Tplls:csemegk s rgcslni valk


 


 

A tengerimalac szmra az ivvz mindig elrhet kzelben legyen!

trendjben a sznn s a zldflken legyen a hangsly.



 

Azon felfogs, miszerint a tengerimalacnak nincs szksge ivvzre hlyesg. Meglehetsen nehz megtlni, mennyi zldflbl, gymlcsbl szrmaz nedvtartalom fedezn a napi folyadkszksglett, melyet nagyban befolysol testslya s a krnyezet hmrsklete, pratartalma is. ppen ezrt mindig tartsunk a tengerimalac eltt vizet.

A legjobb vlaszts egy nitat. Knnyen megtanthat ennek hasznlatra, gy a vz mindig tiszta marad. Az nitatk kzl a fmcsrt vlasszuk (ezek kzl a legjobb a duplagolys szelep, melynl biztosak lehetnk abban, hogy nem cspg). Az vegcsr itat knnyen eltrhet.

Ha nincs lehetsgnk nitatt vsrolni, egy vastagabb s nehezebb tlat tegynk elje. A tengerimalacnak klns tehetsge van arra, hogy a tlakat bepiszkolja s/vagy feldntse.

Sosem ivott a tengerimalacod vizet? A legjobb megolds, ha eltanulhatja egy msik malactl, amely rendszeresen fogyaszt vizet (ugyanez rvnyes az jonnan bevezetett lelemre is, egy tengerimalac gyorsabban elfogadja az ismeretlen tpllkot, ha egy msik jzen fogyasztja). Ha nincs ilyen trsa, az els napokban fecskendbl kell itatnod (ezekben a napokban akr egy kis szlcukrot is feloldhatsz a vzben), vagy az nitat csrt kell gyakrabban a szjhoz vinned. Ezt nyalogatva hamar megtanulja, hogyan kell hasznlnia, s ksbb egyedl is inni fog.

Nagyon fontos, hogy az jonnan vsrolt tengerimalac elz trendjt ismerjk, gy nem vltozik hirtelen (a felelssgteljes tenyszt/llatkeresked pontos utastsokat ad). Indokolt esetben gy vltoztassunk trendjn, hogy egy htre val, a tengerimalac ltal megszokott elesget vsrolunk, s az j elesggel keverve a korbbit fokozatosan cskkentjk. ltalban a tengerimalac minden, az trendjben s a krnyezetben trtn gykeres vltozsra rzkeny. Ezeket a vltozsokat legtbbszr stresszknt li meg. Ilyenkor szervezete kiszolgltatottabb s sebezhetbb vlik. Ha a szmra ismeretlen lelmet lassan, fokozatos vezetjk be az trendjbe, s megfelel, stabil krnyezetet biztostunk a szmra, szmos betegsgtl megvhatjuk.

A vadon l tengerimalac a nap legnagyobb rszt tpllk utn val kutatssal tlti. A hziastott malacnl a mozgs mellett a szna rgcslsa is ptolja ezt a hinyt.

A hagyomnyos fszna mellett adhatunk heresznt, rpasznt stb. A lucernasznt keverjk, vagy ritkbban adagoljuk, ugyanis magas a kalciumtartalma, gyakori fogyasztsa vesekvet eredmnyezhet (100 gramm lucernaszna 2200 mg kalciumot tartalmaz).

A sznnak nagyon fontos szerepe van a tengerimalac tpllkozsban, egyenslyban tartva az emsztst s koptatva a fogakat, ezrt llandan legyen eltte, hogy a nap brmely rjban hozzjusson. Brmilyen sszettel tpot is fogyaszt a tengerimalac, egszsge megrzse vgett mindig szksges a naponta adagolt, friss szna.

 

 

A tengerimalac fogai gykrtelenek, s lete sorn mindvgig nnek. Tejfogai mr az anyja mhben felszvdnak s maradand fogakkal szletik. A tengerimalacnak szesen 20 foga van: alul-fell a kzpen 2-2 metszfog (4), jobbrl-balrl 1-1 elzpfog (4) s 3-3 zpfog (12).

Alkalmanknt - de nem tl gyakran - kkemnyre szradt (!) kenyeret is adhatunk neki, nagyon kedveli.

A tengerimalacnak szksge van C-vitaminra, a frissen szedett zld f mindennapi fogyasztsa kivl C-vitaminforrs (a vadon l tengerimalac fbe rejtzik, a hziastott tengerimalac is szvesen turkl a nagy adag sznban, fben).

Fvet ne szedjnk t szlrl, szennyezett terletrl, kutyk ltal ltogatott helyekrl. A nedves, vizes fvet (es, harmat stb.) kis idre hagyjuk szradni, mert azonnali fogyasztsa veszlyes lehet, hasmenst okozhat (fleg a nvendkek krben).

Gyermeklncfvet (pitypangot),tykhrt, lhert, vadhert, psztortskt, s egyb zldflt is adhatunk, a vltozatossg kedvrt. A gygynvnyknyvet is tanulmnyozhatjuk, gy vltozatosabb trendet tudunk biztostani a tengerimalac szmra. Igen kicsi adagokban, idkznknt adhat, pl.: krmvirg, cickafarkkr (cickafarkf), kamilla, csaln (elzetesen fonnyasztani kell), kakukkf (vadcsombor), csombor, tif, aranyvessz (istpf), zslya, fonya, fehr mlyva (orvosi ziliz) stb.


   Figyelem! A mrgez, permetezett vagy piszkos nvnyeket szigoran kerljk. A krtev rovarok, nvnyi betegsgek s gyomok lekzdsre klnbz vegyszereket hasznlnak, ha tengerimalacunk ilyen (az ember egszsgre mg nem kros, de egy kis (!) llat szmra mr toxikus) nvnyt fogyaszt, megbetegedhet, vagy mrgezst szenvedhet. Tudnunk kell azt is, hogy egyes zldsgflk nitrt-tartalma a megengedhet hatrrtknl magasabb lehet (tlzott mtrgyzs esetn a nvny nem kpes minden felvett nitrognt a sajt fehrjbe bepteni, ezrt annak egy rsze ionos formban, nitrtknt a nvnyzetben marad). A magas nitrt-tartalm zldflk betegsget okozhatnak (a szervezetbe jutva a nitrt nitritt alakul, a vrbe felszvdik, s itt a vrsvrsejtekbe behatolva a vrfestket  n. methaemoglobinn alaktja t). llatoknl e betegsg magzatelhalst, koraszlst eredmnyezhet (slyosabb esetekben hallt). A piszkos (!), meg nem mosott zldflk, gymlcsk szintn veszlyesek, mert klnbz fertzsek forrsai lehetnek, tengerimalacnl blhurutot (enteritist) - vagy egyb betegsget - okozhatnak.


Sose adjunk csps tpllkot, s kerljk a hagymbl (hagyma, fokhagyma) vagy gumbl (burgonya) ered nvnyeket.

A szmra ismeretlen eledelt fokozatosan kell bevezetnnk trendjbe. Egy napon csak egy j tpllkot kapjon. Amit klykkorban (anyja mellett) nem fogyasztott, azt ksbb nehezebben fogadja el.


Az svnyi anyagok kzl kiemelt jelentsge van a kalciumnak s a foszfornak (a kalcium, a foszfor, a magnzium, a ntrium, a klium, a kn s a vas szervalkot elemek). A tpllkkal bevitt kalcium felszvdst szmos tnyez befolysolja, vitaminok, klnbz hormonok, llapotok (vemhessg, szoptats, nvekeds) stb. Az trend megtervezsnl a tpllk kalcium-foszfor arnyt vegyk figyelembe, tengerimalacnl az optimlis arny 1,5:1 - 2:1.

Ha tpllkban a foszfor van nagyobb arnyban jelen, az trendben jelenlv kalciummennyisg hasznosulsi arnya romlik, a felesleg kalciumhoz kttten tvozik a szervezetbl, vagyis a kalciumot a szervezet a sajt raktraibl, a csontokbl vonja ki. Az arra hajlamos egyedeknl ez vesekvek kialakulshoz vezethet. A vesek kpzdsnek szmos oka lehet, a k sszettelt vizsglva kiderthet, hogy az trend mennyire jtszik szerepet ebben.

A nvnyek reproduktv rszei, a magvak, a gykerek, jelents mennyisg foszfort tartalmaznak.

   

   A tengerimalac ltal leggyakrabban fogyasztott zldflk, zldsgek s gymlcsk a kvetkezk:

- srgarpa (ha bi-termk, egy kisebb darab akr minden nap adhat) s levele, uborka, kapor levele, petrezselyem (fehrrpa) s levele, karalb*, karalb levele, karfiol*, karfiol levele, sprgakel* (brokkoli), sprgakel levele, zldsalta**, spent***, zeller levele****, takarmnyrpa s levele, paradicsom, paprika, alma, pasztink (paszternk), cseresznye, szibarack, szl, szilva, mandarin, narancs, bann, kivi, grgdinnye, zsenge kukoricabajusz, a kukoricacs zsenge hja, a kukorica zld levele, sprga, sttk, gyenge zldbors (hvelyestl), ckla, padlizsn, retek levele, mustr levele, cikria levele stb...

Megjegyzs:

*   Nagyobb adagban puffadst okozhat.

**  Gyakori fogyasztsa kros a veskre. Jgsaltt (jghegy saltt) ne adjunk, mert hasmenst okozhat.

*** Oxaltban gazdag, elsegtheti a vesekvek kialakulst, ezrt ne adjunk nagy mennyisgben, gyakran.

**** Fokozatosan vezetjk be az trendjbe, elszr kisebb adagokban. A vastag szrt eldobjuk, mert nehezen emszthet

 

A tengerimalacot elssorban zldflkkel, zldsgekkel knljuk meg. trendjben a gymlcs csak kisebb arnyban szerepeljen.

A gymlcskbl tvoltsuk el a magvakat.

A narancsot s a mandarint szeleteljk fel gy, hogy a hrtyt vgjuk t. gy a tengerimalac knnyebben jut a hsos rszhez, s akr jdonsgknt is hamarabb elfogadja.

Lehetleg minden zldsget, gymlcst mossunk meg, gy szmos fertzst elkerlhetnk.

Burgonyt nem ajnlatos adni! Ha mgis megtesszk, tiszttsuk meg gy, hogy a hja alatt keletkez zld rteget (ha van ilyen) vgjuk ki, mert ez a rsz nagyon mrgez!

Dit ne adjunk, rendkvl hizlal.

Rebarbart (rendkvl mrgez) s szrazbabot (mrgez) a tengerimalac sose kapjon!



Alkalmanknt - kora tavasszal - nhny szl zld rpt is kaphat.


A gyenge, kis sllyal szletett kly(k)knek az els hetekben, akr naponta is adhatunk leforrzott korpa-bzacsra keverket. Minden nap - lehetleg reggel - 10 rsz korpt 3 rsz bzacsrval sszekevernk, kevs vzzel leforrzzuk, lehtjk, majd egy laposabb tlba ntjk, s a kismalacok el tesszk (ezt a keverket csak frissen elksztve kaphatjk!). Fl rt elttk hagyjuk, ezutn a maradkot eldobjuk (sosem szabad trolni)! Ksbb, a nap folyamn kaphatnak zabpehellyel sszekevert reszelt almt, rpt vagy uborkt, aprra vgott fehrrpazldjt, egyb zldflket stb. A zldflt, gymlcst mind durvbbra reszeljk, s ha elgg fejlettek mr, hagyomnyos mdon etetjk ket. A szna a klykknl is mindig elrhet kzelben legyen.

   


A tengerimalacnak a magvakat a kvetkezkppen keverjk:

-              80 % zab

-              20 % egyb magvak (bza, rpa, kukorica, napraforg).

A zabnak nagyon alacsony a zsrtartalma, gy szmos betegsgtl megvhatjuk a tengerimalacot (elhzs, mj- s veseproblmk **).

** Ha tl sok fehrjt fogyaszt, az emsztrendszer mkdsben fontos szerepet betlt koprofgia (a puha, fehrjben s B-Komplex vitaminokban gazdag blsr visszaevse) is mrskeltebb lesz (!).

A keverknek legfeljebb csak 10 %-a legyen kukorica, ugyanis nagyon magas a fehrje- s zsrtartalma (4 - 7, 5 %). A tbbi gabonafle (kivve a zabot) zsrtartalma 1 - 2 % kztt mozog.

Napraforgbl legyen a legkevesebb (a magkeverknek nem tbb, mint 5 %-a) s lehetleg hmozva adjuk, mert a hja szmos problmt okozhat (a fogak kz szorulhat, fulladst okozhat).


A nvendkeknek (nstnyek esetben az els fedeztetsig) s szoptat nstnyeknek minden nap adhatunk magvakat, mg a felntt tengerimalacoknak s vemhes nstnyeknek csak heti 2-3 alkalommal, testslytl fggen.

Ha zletbl vsrolt, tengerimalac szmra ksztett, teljes rtk (!) tpot kap, nincs szksge magkeverkre. Abban az esetben, ha ezt nem kapja lland jelleggel, ajnlott keverni a kettt, vagy kln tlban hagyni egy kis magkeverket is. Ugyanez rvnyes az jonnan bevezetett tpra is.


Vigyzat! A laksban szabadon eresztett tengerimalac sose jusson dsznvnyek kzelbe, mert ezeknek nagyobb rsze mrgez! gyeljnk arra is, hogy semmikpp se hulljon lakhelyre ilyen nvnytl szrmaz levl, virg.

 

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Szmll
Induls: 2006-06-29
 
Google keres
Google
 
Chat

 
ra
 
Vendgknyv

 
egr
FREE CUTE CURSORS @ MySpaceBrat.com!
 
egrkv.
 
zenfal
  1. Oldal indulsa: 2006.06.29
  2. Oldalszerki: Boszy
  3. Designkszt: Boszy

 

 
Szavazs
Legyen honlapverseny?

Legyen
Ne legyen
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
rj
 
Zene
Free Music
Free Music
Free Music
 
Szavazs2
J az oldal?

Szupi!
j
Lehetne jobb is
elmegy
szar
nagyon szar
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Iconom, Iconjaitok

Ikonom:

Ikonjaitok:

 

A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG